הם אמרו לי: ״וואי וואי איזה DIY״...*

בשבוע שעבר, בסוף חודש ינואר, סיימתי 4 חודשים של קורס אותו העברתי לילדים בכתה ז׳.

מהשבוע, מתחיל מחזור חדש של ילדים שיעברו את הקורס.

למרות שתוכנן אחרת הן מבחינת התוכן שלו ולוחות הזמנים שלו, הקורס הזה קיבל פנים ודינמיקה משלו והפך לשעה של DIY נטו או משנקרא פעם ״מלאכת יד״ בו מתנסים התלמידים ביצירה בעבודת יד, עם חומרים מגוונים וטכניקות יצירה שונות. חווית הקורס הזה החזירה אותי בזמן אל שיעורי ״כלכלת בית״ שהיו לי כנערה בחטיבת הביניים. למרות שם השיעור – שהיום גורם לי לקצת אי נוחות, שיעורי כלכלת בית היו אהובים עלי ביותר. למרות שלא ניחנתי ביכולת לאגור זיכרונות ילדות, את השיעור בו למדנו לתפור כרית סיכות או להכין חותמות מתפוח אדמה אני זוכרת היטב – וכן, גם את השיעור בו לימדו אותנו לאפות עוגה.

אם כבר בנוסטלגיה עסקינן - הקורס הזה, אותו אני מנחה פעם בשבוע, הפך אותי (בעיני עצמי) לבתיה עוזיאל עם ציפורניים פחות מטופחות ושיער נטול צמה... כי לקראת כל שיעור ״הכינותי מראש״ בבית את היצירה אותה הנחיתי

בכתה.

הדור הזה, של הנערים והנערות (שיש לי שניים פרטיים משלי בבית) שנכנסו לשיעורים הראשונים סקפטיים, ציניים וחסרי עניין, מבלי להתאמץ להסתיר זאת, הפכו ממש מהר למעורבים, יצירתיים ומסופקים מהתוצרים.

השאלה ״נספיק לסיים את זה היום?״ - הפכה תדירה משיעור לשיעור וגרמה לי, מתוך רצון לא לאכזב אותם ומבעית לוחות זמנים קלה, לתכנן עבורם פרויקטים קצרים, תכליתיים ומגוונים.

התחלנו מקופסאות בקיפול אוריגמי – מדפי מגזין אופנה, המשכנו בהכנת פסלוני דמויות עשויות ממנקי מקטרות

ונייר כסף, דרך לוח מודעות אישי לחדר.

ואז הוציאתי את הקלמר שלי מהתיק (אותו הכינותי מראש ללא קשר לקורס) כדי להוציא ממנו משהו וזה גרם לאחד הילדים לשאול :״ מה הבאת לנו במבה״? ואותי בלי לחשוב פעמיים לשאלה ״רוצים להכין כזה״?... כן, OMG, ברור!!! היו התשובות שהצלחתי לשמוע...

״יופי נחמה״ – אמרתי לעצמי כשהגעתי הביתה – מאיפה תביאי עכשיו מכונת תפירה לכל ילד??? מצאתי את עצמי ממש מהר מול התנ״ך שלי הלא הוא אתר Pinterest (שמי שלא מכיר אותו – לא יודע מה פירוש המילה השראה), כדי למצוא חיש מהר את מה שחיפשתי – איך להכין בדיוק קלמר כזה, משקית חטיף ללא תפירה. והתוצאה של הקלמרים שלהם הנה היא לפניכם:

את אחד מימי החורף הקרים (במיוחד?!) שאיפיינו את חודש דצמבר ניצלנו כדי להכין בובות שלג מגרביים – גם אותם ללא תפירה, שמצאו את דרכם שבוע מאוחר יותר לתערוכה במבואת הכניסה של בית הספר.

את חג החנוכה ציינו בהכנת סביבונים מקיסמי עץ ורצועות נייר צבעוני וגם עשינו תחרויות סיבוב סביבונים.

מגנט עם השם באותיות גרפיטי היה הפרויקט הבא ולפני האחרון ואחריו – לשיעור האחרון שהגיע ממש ממש מהר, עשינו ״סטרס בולס״ כדורים להפגת לחץ... עשוים מבלונים ממולאים בקמח ופרצוף מצויר.

ניירות, דבק, מספריים, שדכן, טושים, לורדים, מגנטים, ניירות שקופים, קרטון של קופסאות קורנפלקס, שקיות חטיפים, גרביים, ריצ׳רצ׳ים, אקרילן למילוי בובות, עיניים זזות, לבד, שעם, מנקי מקטרות, נייר כסף, וואשי טייפ, ובטוח עוד דברים ששכחתי היו חומרי הלימוד וכלי העבודה שלנו.

גזירה, הדבקה, מילוי, קשירה, מתיחה, העתקה, קיפול, השחלה, ציור, ועוד דברים ששכחתי היו המיומנות אותם תירגלנו.

הנאה, סיפוק, כייף, טראפיה, מאתגר, ועוד דברים ששכחתי הם החוויות שליוו אותי וימשיכו ללוות אותי במתנה הזו שקיבלתי.

* את הכותרת לפוסט ניסחה בתי שהיא כאמור היועצת שלי לעניני טיפש עשרה...

165 views0 comments